Zastupitelka Kleslová prosadila návrat zubních pohotovostí pro děti


JUDr. Radmila Kleslová

Pražské zastupitelce za hnutí ANO Radmile Kleslové se ve čtvrtek na jednání zastupitelstva podařilo prosadit usnesení k zajištění dětské zubní pohotovosti. Tato služba v Praze v minulosti byla k dispozici, nyní ale museli malí pacienti čekat v čekárnách s dospělými.
Usnesení, které má redakce k dispozici, konstatovalo, že dostupnost dětské zubní pohotovostní péče je v hlavním městě dlouhodobě neutěšená a pověřilo náměstkyni primátora Alexandru Udženiji (ODS), aby do konce března projednala možnosti jejího rozšíření a předložila současně zastupitelům návrh řešení.
V minulosti dětská zubní pohotovost fungovala na Praze 10, po volbách 2018 ale nové vedení radnice městské části nechtělo na její činnost přispívat, a tak byla služba zrušena (více rozebrali například Piráti Prahy 10).
„S argumentem, že tam jezdí i děti z jiných pražských obvodů,“ doplňuje pro PrahaIN.cz Kleslová, která se předtím jako starostka městské části o tuto službu zasadila.
S dítětem, které rozbolel zub, jste mohli ještě do nemocnice v Motole, kde ale byla dětská zubní pohotovost zrušena rovněž, protože specializované pracoviště kvůli náporu pacientů nezvládalo odbavovat akutní případy zubní a čelistní chirurgie, které byly jeho specializací.

Spojení se nebrání

Náměstkyně primátora Alexandra Udženija dodala, že se jedná o rozšíření zubní pohotovosti v Thomayerově nemocnici a v centru metropole je k dispozici všeobecná zubní pohotovost ve Spálené ulici, kde jsou děti ošetřovány přednostně. „Pohotovost ve Spálené je přetížená, protože kromě Pražanů sanuje i nedostupnost pohotovostní zubní péče ve Středočeském kraji, a navíc zde děti stejně musí čekat spolu s dospělými pacienty, což je pro ně stresující,“ řekla redakci Radmila Kleslová s tím, že podobný scénář je dost pravděpodobný i v Thomayerově nemocnici. Obnovení této služby měla zastupitelka i ve svém programu před loňskými volbami. Nejrozumnějším řešením je podle ní dohoda s privátními dětskými zubaři, kteří by službu dětské pohotovosti poskytovali ve svých dětských ordinacích a Praha by jim na provoz přispívala z městského rozpočtu. „Sama jsem se s některými představiteli těchto pracovišť setkala a říkali mi, že mají příslušné kapacity a jsou ochotni s městem jednat o konkrétních podmínkách spolupráce,“ doplnila pro PrahaIN.cz politička.