Nedohledatelná firma bude ošetřovat stromy v Praze 10. Oslovení arboristé nevěřili fakturovaným sumám


Ing. Romana Šímová, LL. M., MBA

Při procházení veřejně dostupného registru smluv naši redakci zaujala spolupráce Prahy 10 se společností JARO servis. U té si městská část v říjnu objednala kompletní ošetření stromů na třech zahradách mateřských škol.
Všechny tři objednávky jsou ze 17. října a jde o mateřské školy v ulici Nučická, Kodaňská a Nedvězská. V první jmenované šlo o kompletní ošetření 44 stromů, ve druhé o 24 stromů a v Nedvězské o celkem 33 stromů.
Z objednávky příliš informací nevyčteme. Ve všech je pouze uvedeno, jaké práce jsou zahrnuty pod kompletním ošetřením stromů.
„Práce zahrnují zdravotní řezy, lokální redukce tlakového větvení a kodominantů, podpory hlavních terminálů, výchovné řezy, kácení se souhlasem orgánu státní správy, likvidaci materiálu, pozemní práce, finální úklid, štěpkování části materiálu na místě, odvoz zbylé části štěpky kontejnery, doprava kontejnerů včetně a nakládky a vykládky,“ stojí ve třech objednávkách.
Cena?
Za ošetření 101 stromů zaplatí městská část více než 1.850.000 korun.
Naše redakce v této souvislosti oslovila několik arboristů a ptali jsme se, zda jim přijde cena reálná. Vybrali jsme si objednávku na ošetření stromů v Kodaňské ulici, kde ošetření 24 stromů vyšlo městskou část na 513.414 korun.
Všichni, kteří nám odpověděli, se shodli na tom, že určit cenu bez toho, aby místo viděli, je složité. „Cena je opravdu velmi variabilní, každý strom je jiný. Musel bych tu školku vidět, abych mohl soudit. Pokud firma nabídla nejnižší cenu a vyhrála tak poptávkové řízení, získala zakázku a splnila podmínky objednávky, není co řešit, není standard, který by určoval ceny. Ceny v ceníku obvyklých opatření MČR jsou celkem přemrštěné,“ sdělil nám jeden z certifikovaných arboristů z Prahy. Podobně se vyjádřili i ostatní.
Nicméně většina z nich si neodpustila krátký komentář.
„Ale přiznám se, že za tuto cenu by mě ta práce nejspíše hodně bavila,“ napsal jeden.
„Na posouzení bych potřeboval více informací. Nebylo to 62 tisíc nebo nejednalo se o 240 stromů? Pokud ne, tak bych chtěl pracovat v Praze. Mou odpověď berte s nadsázkou, opravdu je těžké, vyjadřovat se k něčemu, o čem mám málo informací,“ řekl redakci jiný arborista.
„Nemůžete mi tam taky dohodit nějaký kšeft?“ napsal nám jiný odborník ze Středočeského kraje.
Žádný web
Zajímalo nás také, kolik pracovníků na ošetření pracovalo a jak byla firma k spolupráci vybrána. „Společnost byla vybrána na základě technické a profesní kvalifikace a na základě zkušeností s jejich realizacemi, k ošetření stromů ještě nedošlo,“ uvedl pro PrahaIN.cz Ján Bruno Tropp, tiskový mluvčí Prahy 10.
Podle objednávek má ošetření proběhnout v Kodaňské a Nedvězské 1. dubna příštího roku a v Nučické 15. dubna.
Naše redakce chtěla oslovit i firmu JARO servis, ale nepodařilo se nám nalézt jediný kontakt. Firma nemá ani webové stránky.
Podle veřejného rejstříku je jejím předmětem podnikání kromě výroby, obchodu a služeb neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona také činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence a vodoinstalatérství, topenářství.
Firma byla založena roku 2009 a podle účetní uzávěrky za rok 2022 měla dva zaměstnance.